
2 x 2 néha 5! Hm, sajnos ez a fogászatban nem mindig jó, mivel a túl sokáig tartó helytelen fogmosás komoly károkat tehet a fogakban. Maradjunk inkább a 2 x 2 perc azaz összesen 4 percnél!
(azért az a plusz 1-2 perc nem okoz feltétlenül károkat, időnként kifejezetten szükséges is)
Ha két felszín találkozik akkor azok súrlódnak és koptatják egymást. Így van ez a fogkefe és a fogunk esetében is.
Persze nem máról holnapra, hanem évek évtizedek kellenek hozzá, de hát manapság elég sokáig élünk.
Ezért minél korábban el kell kezdenünk figyelni arra hogy a megfelelő felszereléssel és technikával tisztítsuk a fogainkat hogy a fognyaki kopásokat elkerüljük.
- Jellemzően kiknél alakul ki?
– Azoknál, akik túl skáig mossák a fogukat. Nem elégszenek meg a 2 x 2 perccel hanem akár ennek az időnek a többszörösét is eltöltik fogmosással.
– Azoknál akik rossz technikával mossák a fogukat, és a suvickolós mozgással lesikálják a fogukat.
– Azok akik elidőznek egy bizonyos”kedvenc” helyen és a 2 perc (vagy több) legnagyobb részét egy helyen vannak.
– Azoknál akik túl erősen rányomják a fogkefét a fogra. Igaz az az ember ínye jobban zsibog és “tisztább érzés” lesz utána, de felesleges és érdemes leszokni róla.
– Azoknál akik nem megfelelő keménységű fogkefét használnak. A kemény fogkefe szintén tisztább érzetet kelthet ahogy az erős nyomás hatására is, de nem tesz jót a fognyakaknak.
– Azoknál akik nem a megfelelő fogkrémet használják.
– Azoknál akik bizonyos káros hatás után egyből fogat mosnak: Ilyen lehet pl a kávé, kóla, egyes gyümölcslevek, üdítők pl citromos víz, szénsavas üdítők/víz, bizonyos ételek, savanyúságok… után a sav kioldja a fog felszíni zománcréteget. Ezt a felpuhult réteget az azonnali fogmosással teljesen eltávolíthatjuk.
Ezek együttese okozza a legnagyobb káros hatást, de hosszú távon egyesével is okozhatják a fognyaki tüneteket.
- Hogy néz ki?
Leggyakrabban kis vályúk alakulnak ki a fogak nyaki részén. Ha nincs mellette szuvasodás, akkor rendszerint fogszínű, talán kicsivel sárgább terület.
- Miért ott?
Ha megnézzük a fog felépítését akkor észre lehet venni hogy egy ponton nem védi már a kemény zománc a puhább dentin réteget. (Ennek több oka is lehet anatómiai, csikorgatás, szorítás, fogágy betegség…)
És itt a fognyaknál okozhatjuk a legtöbb bajt. A dentin sokkal gyorsabban kopik mint a zománc, és mint egy alávájt barlang úgy néz ki egy idő után.
- Hogy veszem észre a fognyaki kopást?
Mivel a dentinben vannak kis csatornák és ezek többé már nincsenek védve, gyakran érzékeny területekké válnak. sokszor emiatt fordulnak a páciensek az orvoshoz. De alapos megfigyeléssel is feltűnnek. Esetleg a körmünkkel is kitapinthatjuk.
Következmények?
Az érzékenység mellett súlyosabb következmények is lehetnek. Ha nagyon mélyek lesznek már ezek a kopások akkor ez akár a fog elhalásához is vezethet amire a gyökérkezelés lehet a megoldás. Extrém esetben akár teljesen le is törhet a fog.
- Mit lehet tenni?
Legjobb ezeket minél előbb kezelni, ami rendszerint egy fogszínű töméssel történik. Ezzel megszűnik az érzékenység is és a kis vályú is eltűnik. Viszont e mellé a helyes fogmosási technikát is meg kell tanulni vagy itt az ideje átváltani a kézi fogkeféről az elektromos fogkefére aminek számos előnye van.
Összegzés!
Mossunk napi minimum 2 x 2 percet, de a maximum 2×2 percig fogat. Ha többet szeretnénk tenni a fogaink épségéért akkor a fogmosási technikánkat tudjuk tökéletesíteni és a kiegészítő manővereket (fogselymezés, fogköztisztító kefézés, száj öblögetés, nyelvkaparó) kellő alapossággal és rendszerezéssel elvégezni.
AMIT E CIKK MELLÉ AJÁNLOK:
– elektromos fogkefe előnyei
– milyen fogkefét válasszak
– csikorgatás
– fog anatómiája
-mitől húzódhat vissza az ínyem
