A következőkben, pár hasznos tippel szolgálok, melyek segítségével te magad is megfigyelheted a fogaid állapotát.
Különböző érzékszerveink és néhány nagyon hasznos és könnyen elérhető eszköz segíti majd ezt a folyamatot.
->Látás
A látásunkra ezúton is hagyatkozhatunk. Érdemes vizslatnunk magunkat a tükörben, hogy mindent rendben találunk e. Ha nagyra nyitjuk a szánkat, akkor gyönyörűen elénk tárul fogaink rágó felszíne, érdemes minden irányból kellően megvizslatni, hogy nincsenek e elváltozások, elszíneződések, lepedékek, érdes felületek, a fogaink felszínén. Az íny és a fogaink találkozásánál az ínyünk egészséges rózsaszínes árnyalatú vagy inkább gyulladt pirosba, bordóba hajlik-e? Ezek roppant fontos momentumok.
Manapság már a drogériák, fogápolási szekciói, nagyon árnyaltan vannak felszerelve, és már kapni fogászati tükröt is. Érdemes ezt a darabot is beszerezni (pár 100 forintért már elérhető). Nem csak egy újabb felesleges fürdőszobai kacat lesz, hiszen a fogaink azon részét is megnézhetjük általa, amit hagyományos úton, nehézkes volna elérni: pl. a leghátsó fogak hátulsó felszínét ezzel alaposan megvizsgálhatjuk.
-Tapintás
A tapintás is lényeges mozzanat és itt nem csak arra célzok, hogy a kezünkkel turkálunk a szánkba és ujjbeggyel tapogatjuk a felszínt, hanem arra is, hogy a nyelvünkkel mit tapogatunk le. Érzünk e valahol például olyan repedéseket, göröngyöket, éles széleket, puklikat, amik esetleg korábban nem így érződtek. Érdes felszínek fogkőre, az éles felszínek fogtörésre, szuvasodásra utalhatnak. A lepedék is jól érezhető a nyelvünkkel, főleg ha egész nap nem mostunk fogat és utána megtisztítjuk.
– Ízlelés
Az ízlelésünk is jó támpont lehet. Ha például állandó rossz ízt érzünk a szánkban. Könnyen meglehet, hogy egy gennyedző gyulladás vagy egy bent ragadt, bomló ételmaradék okozza. A szuvasodás is gyakran ilyen következményekkel jár, mivel a kialakult lyuk nem tisztítható megfelelően.
– Szaglás
A szaglásunk, vagy éppenséggel mások szaglása szintén sokat mondó lehet számunkra. Hogyha pl. úgy érezzük magunkon vagy a másikon, hogy valami nem odaillő kellemetlen lehelet árad a szájból. Természetesen ezeket mások felé a legnagyobb tapintattal szóvá tehetjük, mert sok esetben nem érzi az az fél akinél a probléma felmerül. Nagyon sokszor a nyelv lekaparása, súrolása elmarad és ez okozza a problémát, vagy éppen egy erősen szuvasodó fog, vagy beszorult ételmaradék a ludas.
Fogselymezési rutinunk közben, az erős kellemetlen szag iránymutató lehet, hogy az adott területen könnyebben bent ragad az ételmaradék és könnyen szuvasodás indulhat el azon a területen.
-Plakkfestő
Az utolsó tipp pedig egy csodás technika, ami arra mutat rá, hogy melyik területen tisztítjuk elégtelenül a fogainkat. Ez pedig nem más mint a plakkfestő tabletta használata (gyógyszertárban beszerezhető).
A plakkfestő tablettát több féle képen is használhatjuk. A leggyakoribb, mikor fogmosás után rágunk el egyet, és azokat a területeket festi meg a leginkább ahol ezek a lepedékek (plakkok) még fogmosás után is megtalálhatók. Ez azt jelenti, hogy ahol élénkebb a festék anyag oda nem elég hatékonyan értünk el a fogkefénkkel.
Szóval könnyen ellenőrizhetjük általa a fogmosási technikánk hatékonyságát.
Van azonban egy másik funkciója is. Az pedig az, hogy fogmosás előtt rágjuk el, és addig mossuk a fogainkat, amíg az összes színezett rész maradéktalanul eltűnik. Ennek a folyamatnak a során, megtanuljuk a helyes fogmosási technikát. A kézfejünkbe alkalomról alkalomra, beivódnak azok a mozdulatok, szögek, amikkel valóban hatékonyan tudjuk eltávolítani a fogainkról a lepedéket.
Ezek a technikák persze nem helyettesítik az évenkénti, fél évenkénti fogorvosi konzultációt.
Arra bátorítok mindenkit, hogy fordítsunk nagyobb hangsúlyt a megelőzésre! Ezt néhány rutin beépítésével és némi tudatossággal könnyedén elérhetjük!
AMIT E CIKK MELLÉ AJÁNLOK:
– helyes fogmosás